tedaviler

Obezite Cerrahisi

Obezite Cerrahisi Nedir ?

Obezite cerrahisi, diyet ya da spor gibi yöntemlerin işe yaramaması durumunda, kişilerin kilo vermesine yardımcı olma amacıyla gerçekleştirilen ameliyatlardır. Obezite cerrahisi hiçbir zaman ilk seçenek olmaz, öncesinde farklı yöntemler denenir. Bu yöntemlerin işe yaramaması durumunda obezite cerrahisine başvurulur.

 

 

Obezite cerrahisine başvurulmadan önce hastanın cerrahi işlem için uygun olup olmadığı detaylı bir analizle incelenmelidir. Hastaların bu ameliyata girip girmeyeceği vücut kitle indeksine göre belirlenir. Eğer vücut kitle indeksi 40’ın üzerindeyse hasta ameliyat edilebilir. Obezite ameliyat türüne göre farklı farklı yöntemlerle gerçekleştirilmektedir. Genellikle genel anestezi ve kapalı yöntem kullanılmaktadır. Obezite ameliyatını mutlaka deneyimli ve alanında uzman bir doktor gerçekleştirmelidir.

 

 

Doktor ameliyat sonrasında hastaya bağlı kalması gereken bir plan sunacaktır. Ameliyat sonrası en az ameliyat kadar önemlidir. Bu nedenle hastanın kendisine çok dikkat etmesi gerekmektedir. obezite operasyonları sonrasında dikkat edilmesi gereken en önemli konu beslenmedir. Genel olarak kilo verme 1 sene kadar sürmektedir. Daha sonra hastanın yeni bir yaşam tarzı ve beslenme alışkanlığı oluşturması gerekir.

Obezite Cerrahisi Yöntemleri

Obezite cerrahisinin birçok farklı yöntemi bulunmaktadır.

 

  • Gastrik By-Pass Ameliyatı: Gastrik bypass kilo vermenize yardımcı olmak için sindirim sisteminizde değişiklikler yapmayı içerir. Uygulanan bu ameliyat, yemek yeme miktarınızı sınırlar.
  • Transit Bipartisyon Ameliyatı: En gelişmiş cerrahi yöntemlerden birisidir. Sadece fazla kiloları olmayan aynı zamanda diyabeti de olan hastalara uygulanmaktadır.
  • Şeker Ameliyatı: Bu ameliyatla sindirim sisteminin emilimi bozulmakta ve mideye alınan besin miktarı sınırlanmaktadır.
  • Mide Balonu: Uzman doktorlar tarafından endoskopi yöntemiyle mideye yerleştirilen bir balondur. Kişinin midesini küçültür ve çabuk doymasını sağlar.
  • Ellipse Balon: Yutulabilir balon olarak da adlandırılmaktadır. Cerrahi işlem gerektirmeyen bir obezite tedavi yöntemidir.
  • Mide Botoksu: Midenin belirli bölgelerine botoks uygulayarak kasların kasılması sınırlanmakta ve bu sayede kilo vermek hızlandırılmaktadır.
YARDIMA MI İHTİYACINIZ VAR?

Tüm sorularınız için Dr. HE Destek Hattı’ndan 7/24 bize ulaşabilirsiniz.

Bölüm Doktorları

KALİTE BELGELERİMİZ