OBEZİTE CERRAHİSİ

Elipse Balon

Elipse Balon Nedir?

Yutulabilir mide balonu ya da mide balonu hapı olarak da adlandırılmaktadır. Tıpkı diğer mide balonları gibi mide hacminin daraltılması, küçük porsiyonlarla daha uzun süre tokluk hissi sağlanmasını ve mideden bağırsaklara gıda geçişini yavaşlatacak özelliklere sahiptir. Vücut kitle indeksi 27 ve üzeri olan her hastaya kolayca uygulanabilmektedir.

Elipse mide balonunun diğer mide balonlarından farkları ise şunlardır;

  • Yerleştirilmesi için endoskopi uygulamasına ihtiyacı yoktur.
  • Su ile kolayca yutulabilir.
  • Çıkartılma işlemine de ihtiyacı yoktur.
  • Ortalama 4 aylık ömrü vardır ve bu sürenin sonunda kendiliğinden sindirim sisteminden uzaklaştırılır.

Elipse mide balonunun sunduğu avantajlar diğer mide balonu çeşitleri gibidir. Örneğin;

  • Ameliyatsız zayıflama imkanı sunar.
  • Sağlıklı – dengeli beslenme alışkanlıkları edinmeye yardımcı olur.
  • Obezitenin ilerlemesinin engellenmesine, durdurulmasına, yok edilmesine destek olur.
  • Sindirim sistemi tarafından atılana dek olumlu faydaları devam eder.
  • Elipse mide balonu kaldığı sürece, hasta da önerilen diyet ve egzersiz programlarına devam ettiği sürece ortalama 20 kilo kaybı yaşanır. Hastanın daha fazla çabalamasıyla bu oran daha da arttırılabilir.
İçindekiler

Elipse Balon Nasıl Takılır?

Yutulabilir formda geliştirilen balon su yardımıyla yutulur. Kapsül şeklinde olan mide balonuna bağlı kateter dolum haznesi su ile kolayca yutulabilir büyüklüktedir. Ardından hekim tarafından yapılan Abdominal X-Ray aracılığıyla kapsülün midedeki pozisyonunun röntgeni çekilmektedir. Kapsülün midedeki pozisyonunun kontrol edildiği bu aşamadan sonra uygunsa doktor tarafından mide balonu şişirilmektedir. Su ile yutulan kapsüle bağlı olan kateter mide balonunun şişirilmesinden sonra yavaşça ağız kanalından çekilmektedir.

Elipse mide balonu uygulaması bu şekilde toplam 20 dakikayı aşmamaktadır. İşlem esnasında endoskopiye gerek yoktur. Aynı zamanda hastaya sedasyon ya da anestezik etkili uyuşturucular da verilmemektedir. Ameliyattan korkan – çekinen, anestezik ilaçlar almak istenmeyen ya da anestezik ilaçlara karşı hassasiyeti olan bireyler tarafından sıklıkla tercih edilmektedir. Elipse balon, diğer balonlar gibi komplikasyon ve yan etkiler de göstermemektedirler. Diğer mide balonu türlerinde mide bulantısı, kusma, mide ağrısı durumları 3 güne kadar devam edebilirken elipse balonunda bu oran çok daha az sürede ve çok daha hafif geçmektedir. Hatta pek çok hastada bu yan etkilerin hiç biri gözlemlenmemektedir. Görülebilecek tek yan etki yutak borusunda bir gün süreyle yaşanabilen tahriş ve tahrişten kaynaklanan boğazda gıcık durumlarıdır. Elipse balon 550 ml seviyesine kadar şişirilebilmekte olup bu oran tokluk hissinin sağlanmasında oldukça etkilidir.

 

KALİTE BELGELERİMİZ