OBEZİTE CERRAHİSİ

Mide Botoksu

Mide Botoksu Nedir?

Mide botoksu, midenin birden fazla noktasına “Botilinum Toksin” adı verilen bakterilerin enjekte edilmesi işlemini temsil etmektedir. Nörotoksik protein grubunda yer alan bir tür bakteri olan “Botilinum Toksin”, mideye gelen gıdaların 4 kata kadar daha yavaş sindirilmesini sağlayabilmektedir. Bu şekilde olunca bireylerin tokluk hissini daha uzun süre elde edebilmelerinin yanı sıra yavaş sindirilen gıdalarla birlikte daha az gıda tüketimi de bir arada sağlanmaktadır. Obezite tedavilerinden biri olan mide botoksu uygulaması basit ve kolay uygulanabilmektedir. Cerrahi obezite tedavileri kadar etkisi kalıcı ve yoğun değildir. Vücut kitle indeksi 40’ın altında olan fazla kilolu ve obez hastalar için uygundur. Vücut kitle indeksi değeri 40 ve üstü olan bireyler için uygun değildir. Mide kaslarının sınırlı fonksiyonelliğini sağlayan bu tedavinin etki süresi en fazla 6 aydır. Bu süre zarfında 20 – 30 kilo ve daha fazlasını verebilirsiniz. Etki mekanizması sonlanana kadar bu süreyi etkin kullanmalı, diyet ve egzersiz programları uygulayarak sağlıklı beslenme alışkanlıkları edinmeniz beklenmektedir.

İçindekiler

Mide Botoksu Nasıl Yapılır?

Mide botoksu uygulaması için cerrahi bir kesiğe gerek yoktur. Hasta öncelikle, anestezi hekiminin uygun doz sedasyon + anestezi ayarlamasıyla uyutulur. Cerrahi bir operasyon olmadığı için anestezi dozu 15 – 20 dakikalık bir uyutma kapasitesine sahiptir. Anestezi ilaçları verildikten sonra hastanın ağzından endoskopik kamera aracılığı ile mideye kadar inilir. Midenin çeşitli alanlarına toksin enjekte edilir. İşlem bu kadar basit ve hızlıdır. Uyutma, mideye ulaşma, mide dahil mideye ulaşana dek gerekli kontrollerin yapılması, enjeksiyon işlemi ve çıkma ile birlikte toplam 15 – 20 dakikayı aşmamaktadır. Uygulama tamamlandıktan birkaç dakika sonra hasta odasında uyanırsınız.

Enjeksiyon işleminin ardından etkiler derhal başlar lakin hissedilir etkisi için 24 – 36 saate ihtiyacınız vardır. İlk günün ardından tokluk hissiniz daha uzun süreli olacaktır. Mide kasları botilinum toksin odaklı daha yavaş çalışacaktır. Bu da doğrudan daha yavaş bir emilim anlamına gelmektedir. İştahınızın da azalmasıyla ikinci haftadan itibaren zayıflamaya başlayabileceksiniz. Unutulmamalıdır ki bu toksin uygulamasının etki süresi en fazla 6 aydır. Her geçen ay etkisi yavaş yavaş azalacaktır. Etkisi sonlandıktan sonra sindirilerek vücuttan uzaklaştırılmaktadır. Mide balonu uygulamasında olduğu gibi herhangi bir çıkarma işlemi söz konusu değildir. Etkisi geçene kadar diyetisyen aracılığıyla verilen diyet programlarına riayet etmeli, eski sağlıksız – dengesiz ve zararlı beslenme alışkanlıklarınızdan vazgeçmeli ve bu süreyi en etkili şekilde kullanmaya özem göstermelisiniz. Mide botoksuyla toplam vücut ağırlığınızın %15’ine kadar zayıflamak mümkün olup etkileri azaltmak da arttırmak da tamamen sizin elinizdedir. Uygulamadan sonra iki saat süreyle kontrol altında tutulduktan sonra evinize sevk edileceksiniz.

KALİTE BELGELERİMİZ