PLASTİK CERRAHİ

Liposuction

Liposuction Nedir?

Latince dilinde Lipo kelimesi yağ anlamını ifade etmektedir. Suction kelimesi de emme anlamını taşır. Liposuction bu çerçevede yağ emme olarak adlandırılır. Liposuction tekniğinde insanların yanlış bildiği bir olgu vardır. O da bu işlemde alınanlar aslen yağ değil yağ hücresidir. Her birey ergenlik dönemi bitimine kadar, geliştiği oran çerçevesinde yağ hücresi sayısını arttırır. Yağ hücresi sayısı ergenlik bitince otomatik olarak durur. Ergenlik sürecinden sonra aldığınız kiloları yağ hücrelerinin daha fazla yağ depolamasına neden olur. Yani yağ hücresi sayısı artmaz, yağ hücrelerinin depoladığı yağ seviyelerinde artış yaşanır. Örneğin kilo almaya başlayan, ergenlik dönemi sonunda olan bir birey alınan yağları göbek bölgesindeki yağ hücrelerine yönlendirdiğinde aslında oradaki yağ hücreleri sayısı artmıyor, göbek bölgesindeki yağ hücrelerinin yağ alım kapasiteleri genişlediği için göbek bölgesi otomatik olarak yağ doluyor, göbeği çıkıyor. Liposuction işlemi uygulandığı takdirde bu bölgedeki yağ hücrelerinin sayısı ve yoğunluğu yeniden azaltılır. Liposuction tedavisine katılan bir birey bilmelidir ki bu tedavi sonrası yeniden kilo alsa da uygulama yapılanan bölge asla eski hali kadar olmayacaktır. Bu da Liposuction’ın bir avantajıdır.

İçindekiler

Liposuction Nasıl Yapılır?

Liposuction işleminde birden fazla teknik vardır. Her biri etkili olup günümüzde daha çok Ultrasonik Liposuction ya da Lazer Liposuction tercih edilmektedir. Bu yöntemlerde hem hastanın iyileşme süresi daha kısadır, hem iyileşme evresini daha konforlu geçirir hem de estetik açıdan çok daha etkindir. Islak teknik ise en yaygın olanıdır. Liposuction ve tekniklerinde geçerli olan seçenekler hekiminiz tarafından sıralanacak, her bir tekniğin avantaj ve dezavantajları bildirilecektir. Bu yazımızda ıslak teknik kullanılarak Liposuction tedavisinin nasıl yapıldığını kısaca anlatacağız. Islak teknik yani Tümesan teknik kullanılacak bölgeye 2 ile 6 mm arasında değişen cerrahi kesikler atılır. Bu kesiklerden ince yapıda kanüller yerleştilir. Islak teknikte yağ hücrelerine sıvı doldurulur ve böylece yağ hücrelerinin şişerek kolay alınması sağlanır. Bu şişen yağ hücrelerinin alınması için de cerrahi kesiklerden yerleştirilen kanüller aracılığıyla gerçekleştirilir. Şişen yağ hücreleri kanüller vasıtasıyla cihazın vakum bölümünden emilir.

Ultrasonik Liposuction yani Vaser Liposuction’da ise yağ hücrelerinin yumuşamasını ve alınmasını kolaylaştırılacak ultrasonik titreşimler yollanmaktadır. Lazer Liposuction yönteminde 2 – 3 mm çapındaki büyüklüklere sahip kanüller kullanmaktadır. Lazer uygulamada yağ hücreleri lazer ışınlarına muhatap kılınarak katı halden sıvı hale dönüşmesi hedeflenmektedir. Kanüller aracılığıyla da sıvı hale gelen yağlar emilir. Lazer liposuction’un en büyük avantajı ise atılan cerrahi kesiklerin 2 – 3 mm’yi aşmaması ve neticesinde ameliyat izinin de olmamasıdır. Liposuction işleminin yapılacağı bölge ve büyüklüğüne göre lokal ya da genel anesteziler kullanılmaktadır. Uygulama sahası eğer büyükse ağrılar 3 – 4 gün devam edebilmektedir.

 

 

KALİTE BELGELERİMİZ
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir