OBEZİTE CERRAHİSİ

Mide Balonu

Mide Balonu Nedir?

Mide balonu obezite tedavisinde kullanılan ameliyatsız ve geçici yöntemlerden biridir. Ameliyat olması planlanan ancak vücut kitle indeksi sınırının üzerinde bulunan obez hastaların sınır ve sınırın altına inmeleri için de kullanılmaktadır. Su ve hava dolu çeşitleri yer alan mide balonunun hava dolu türlerinde 500 – 900 ml arasında hacim sağlayabilen alt türleri de vardır. Ancak su ile doldurulan çeşitleri 550 ml’e kadar mide de yer kaplayabilmektedir. Buna karşın en çok tercih edilen türü de su dolu, sıvı dolu çeşitleridir. Mide balonu uygulaması obezite sınırının üstünde ya da fazla kilolu olarak adlandırılan vücut kitle indeksi değeri 25’in üzerinde olan her hastaya talebi doğrultusunda takılmaktadır. Elbette mide balonu tedavisine uygun olan hastalar içindir. Mide rahatsızlıkları olanlar, hamileler ve kortizon kullananlar için uygun bulunmamaktadır. Mide balonu ile fazla kilolardan kurtulmak ameliyatlı yöntemlere göre daha kolay ve hızlı olmasa da, bireyin sağlıksız beslenme alışkanlıklarından vazgeçmesi ve fazla kilolarını vermesi açısından oldukça değerli bir uygulamadır.

İçindekiler

Mide Balonu Nasıl Takılır?

Mide balonu tedavisi için uygun iseniz öncelikle sedasyon ve genel anestezi etkili bir ilaç enjekte edilir. Bu uyuşturucu kokteylinin etki süresi ve kapasitesi normal cerrahi operasyonlardaki kadar yoğun ve şiddetli değildir. Mide balonu uygulaması tamamlanana dek sizi uyutmak amaçlı kullanılmaktadır. Uygulama 15 – 20 dakika içerisinde gerçekleştirildiği için etki süresi de bu kadardır. Uyuşturucu maddelerin verilmesinden sonra endoskopik kamera aracılığı ile mideye kadar inilir. Mideye kadar olan alanlar dahil midenin de endoskopik kamera ile incelenmesinden sonra bir sorun yok ise mide balonu yerleştirilmektedir. Yerleştirilen mide balonu hava ya da su ile (türüne göre) şişirilmektedir. İşlem bu kadar basit ve kolay olup, yan etki ve çeşitli basit – kısa süreli komplikasyonlar dışında bir riski de bulunmamaktadır. Bu yan etki ve komplikasyonlar mide balonu takıldıktan sonra kısa süreli yaşanabilen mide bulantıları, mide ağrısı ve kusmalardır. Her bireyde gözlemlenmeyebilir, aynı şiddette olmayabilir. Gerekli ilaçlar verilerek bu etkilerden birkaç güne içerisinde kurtulabilirsiniz.


Mide balonlarının türü ve kapasitesine göre midede kalma süreleri vardır. Ancak genelde 6 aylık olan çeşitleri kullanılmaktadır. Bu süre içerisinde mide balonunun sunduğu imkanlar çerçevesinde küçük porsiyonlar tüketerek doyacak, tokluk hissiniz uzun olacaktır. Bu nedenle mide balonu taktırdıktan sonra eksi sağlıksız beslenme alışkanlıklarınızdan vazgeçmeye özem göstermelisiniz. Diyetisyen eşliğinde verilen diyet listelerini uygulayarak sağlıklı beslenmeye geçiniz. Mide balonu uygulamasıyla 20 – 30 kiloya kadar düşüş sağlayabilirsiniz. Bu oranı arttırmak da azaltmak da tamamen sizin elinizdedir. Mide balonu tedavisinde zayıflama garantisi yoktur. Mide balonu takılı olmasına karşın eski sağlıksız besin alışkanlıklarınızı devam ettirecek olursanız yeterli oranda zayıflayamazsınız. Mide balonu takılacak hastaların, uygulamadan en az 12 saat önce yemek yememeleri ve uygulamadan en az 6 saat önce de su dahil hiç bir şey içmemeleri gerekmektedir. İşlem sonrasında 1 – 2 saat hastanede kalmanız yeterlidir.

KALİTE BELGELERİMİZ