GENEL CERRAHİ

Kasık Fıtığı Ameliyatı

Kasık Fıtığı Nedir?

İnguinal Hermi adını taşıyan kasık fıtıklarının üç ayrı türü bulunmakta olup erkeklerde görülme oranı kadınlara nazaran üç kat daha fazladır. Tüm fıtıklar arasında en sık görülen kasık fıtığının diğer fıtıklara oranı %80’dir. Karın duvarında meydana gelen herhangi bir yırtık, deformasyon vb etkileriyle dokuların anormal olarak dışa yönlenerek vücut yüzeyinde şişlik oluşturmaktadır. Yeni doğan bebekler dahil her yaşta çıkabilmektedir. Kasık fıtığının sıklıkla oluşma sebebi ise; herhangi bir organın özellikle de bağırsakların bir kısmının karın duvarı zarının zayıflamış bölgelerden birinden çıkışıyla sonlanmaktadır. Ikınma, öksürme, hapşırma gibi ani ve yüksek karın içi basınç etkileriyle daha da görünür olan kasık fıtığı birey yatar pozisyonda iken daha az görünebilmektedir. Kasık fıtıkları diyet yaparak, egzersiz programlarıyla ya da herhangi bir ilaçla tedavi edilemezler. Tek tedavi seçeneği cerrahi operasyonlardır. Kasık fıtığının oluşum nedeni oldukça fazladır. Bunlardan bazılarına örnek vermek gerekirse; ilerleyen yaş faktörü, prostat rahatsızlıkları, tütün tüketimi, yoğun ve aşırı spor yapmak, genetik geçişli nedenler, prematüre olarak doğmak, tümörlerdir.
İçindekiler

Kasık Fıtığı Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Kasık fıtığı olan bireylerin zaman kaybetmeden cerrahi girişimle tedavi edilmesi gerekir. Vakit uzadıkça fıtıklar daha da büyüyebilir ve genel anestezi altında alınabilirler. Eğer kasık fıtığı küçük ise lokal anestezi altında kolayca alınabilmektedir. Ancak yüksek oranda kasık fıtığı ameliyatı genel anestezi altında gerçekleştirilirler. Açık ameliyat ya da kapalı ameliyat teknikleri kullanılarak yapılan bu müdahalede eğer zorunlu değilse laparoskopik yani kapalı ameliyat yöntemi tercih edilmektedir. Açık ameliyat yönteminde, genel anesteziyla uyutulan hastanın kasık bölgesine bir adet ortalama 5 cm uzunluğunda cerrahi kesik atılmaktadır. Kapalı ameliyat yönteminde ise 3 adet oldukça küçük uzunlukta kesik atılmaktadır. Bu kesiklerden mikro kamera yardımıyla ilerlenerek fıtıklı alanda bulunan organlar karın içi bölgesine alınmaktadırlar. Ardından mesh isimli bir yama kullanılarak kas – karın zarına yerleştirilir. Meshin amacı yeniden fıtık oluşumunun engellenmesine yöneliktir.


Bağışıklık sistemince reddedilmeyen bir yapıda bulunan meshler ayrıca yan etkilere de neden olmazlar. Mesh’ler sentetik formda üretilmiş birer fıtık yamalarıdır. Son yıllarda üretilen meshlerden sonra dikişte kullanılmasına lüzum kalmamaktadır. Laparoskopik ameliyatta fıtığın içi boşaltılır, yaması yapılır ve ameliyat sonlandırılır. Kullanılan kameralar mikro düzeyde olduğu için karın duvarını germez. Cerrah monitörden izleyerek ameliyatı gerçekleştirir.


Oldukça büyük olan fıtıklarda, daha önce fıtık ameliyatı olan hastalarda, prostat ameliyatı geçirmiş hastalarda kapalı ameliyat mümkün olmayabilmektedir. Bu nedenle tek seçenek açık ameliyat yönteminin seçilmesiyle son bulur. Bu yöntemde de tıpkı kapalı ameliyatta olan işlemler gerçekleştirilir. Tek fark ise üç adet oldukça küçük uzunlukta kesiğin yerine bu kez beş cm uzunluğunda bir adet kesiğin açılmasıdır. Kasık fıtığı ameliyatı olanların ev ortamında ve ortalama 45 gün boyunca dinlenmeleri gerekmektedir. Eğer kapalı ameliyatla tamamlanmış ise bu süre daha azdır.

KALİTE BELGELERİMİZ