PLASTİK CERRAHİ

Vajinoplasti

Vajinoplasti Nedir?

Vajinoplasti ameliyatlarının görev sahası Plastik Cerrahi olup halk arasında vajina daraltma ameliyatı olarak da bilinmektedir. Vajina estetiği operasyonlarından biri olan vajinoplasti cerrahisiyle, vajina genişliği problemleri kalıcı olarak giderilebilmektedir. Vajinanın genel fizyolojik yapısının bozulmasına neden olan etkenler şunlardır;

 

 • Normal doğum
 • Kronik kabızlık
 • Yoğun – hızlı kilo verme
 • Tütün – alkol tüketimi
 • İlerleyen yaş olgusu
 • Hormonal rahatsızlıklar
 • Genetik faktörler
 • Doğuştan kas dokularının zayıflığı
 

Bu belirtiler neticesinde aşağıda sıralanan sorunlar ortaya çıkabilir;

 • Cinsel hazda azalma
 • Cinsel aktivite esnasında vajinadan çıkan tuhaf sesler
 • Orgazm olamama
 • Sık sık vajinal enfeksiyon geçirme
 • Diğer cinsel problemler
 

Vajinanın genişlemesine neden olabilen bu faktörler neticesinde kişinin kendine olan özgüvenini yitirmesi gibi çeşitli psikolojik sorunlar da ortaya çıkabilmektedir. Vajinoplasti yani vajina daraltma operasyonları en çok evli kadınlar tarafından tercih edilse de bekar kadınlarca da sık sık rağbet görmektedir. Vajinoplasti ameliyatıyla, vajina genişliği problemi net olarak giderilebilmekte, hastadan hastaya değişen oranlarda ve onların cinsel hayatlarını sıkıntıya sokmayacak şekilde maksimum darlık sağlanabilmektedir.

İçindekiler

Vajinoplasti Nasıl Yapılır?

Vajina daraltma ameliyatları genel anestezi altında yapılmaktadır. Operasyon sonrasında en az 30 gün cinsel birleşim yaşanmamalıdır. Önerilen süre 40 gün olup vajen daraltma cerrahisi sayesinde bireyin yaşadığı kabızlık ve idrar kaçırma sorunları da son bulabilmektedir. En büyük katkısı cinsel haz ve cinsel aktivitelere olan vajina daraltma operasyonu kapsamında genel anesteziye ek olarak sedasyon etkili ilaçlar da enjekte edilir. Vajinanın mukoza ve bağ dokularından; fazlalık oranlar ve gevşemiş dokular alınarak vücut dışına alınır. Elastikiyetini kaybetmiş yani gevşemiş olan kas dokuları plastik cerrahlar tarafından dikilir. Dikilen kas dokularıyla elde edilmek istenen sıkılık – gerginlik – darlık elde edilmiş olur. Hastayı cinsel ilişki esnasında zorlamayacak kadar maksimum darlık elde ettiren mukoza ve kas dokularının daraltılarak dikilme işleminde kullanılan dikişlerin alınmasına gerek yoktur. Vücut tarafından zamanla eriyecektir.


Vajina genişliği üst düzeyde olan hastaların genişlikleri 7 – 8 cm boyutlarına kadar düzeltilebilmektedir. Bu ameliyat kapsamında vajinanın derinliğine bir girişim olmamaktadır. Sadece vajina giriş kanalları daraltılmaktadır. Vajinanın genişliğinin ne düzeyde olduğunun anlaşılabilmesi için vajinaya parmak sokulur. Eğer 1 ya da 2 parmak girebiliyorsa vajinal darlık normal düzeyde anlamını taşımaktadır. 3 – 4 parmak girebiliyorsa vajinal genişlik var demektir ve orta düzey bir genişleme söz konusudur. 4 parmak dahil, 4 parmak ve üstü vajinaya giriş yapabiliyorsa vajinal genişleme üst düzeyde demektir. Vajinoplasti cerrahisiyle elde edilecek darlık 1 – 2 parmak girebilecek konuma ulaştırılmasını sağlar. Eğer 4 parmak girebiliyorsa ve elde edilen 1 – 2 parmaklık vajina darlığı ise bu da orantısal olarak %75 darlık elde edildiği anlamına gelmektedir. Bu vajinal darlık da hem kadına hem de erkeğe en uygun cinsel haz verebilecek konumdadır.

KALİTE BELGELERİMİZ
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir