PLASTİK CERRAHİ

Post Bariatrik Cerrahi

Post Bariatrik Cerrahi Nedir?

Post Bariatrik Cerrahi; vücut kitle indeksi değeri 40 ve üzerinde olan, obezite hastalarına uygulanan mide küçültme, mide kesme ye da kısaltma operasyonu tamamlanmış, geçirilen mide operasyonları sonrasına vücutta oluşan deri sarkması, deri fazlalığı, deri deformasyonlarını giderme amaçlı uygulanan bir ameliyattır. Mide cerrahisi yapılan obez hastaları kısa zaman dilimlerinde en az 30 en fazla 90 kilo verebilmektedirler. Hızlı kilo kaybı neticesinde de başta göbek bölgesi olmak üzere vücudun çeşitli bölgelerinde deri sarkması, deri fazlalığı, deri deformasyonları yaşamaktadırlar. Bariatrik Cerrahi vücut şekillendirmeyi temsil ederken Post Bariatrik Cerrahi obezite hastası olup da obezite cerrahisi geçirdikten sonra bireylerin vücutlarını şekillendirme manasını taşımaktadır. Post Bariatrik Cerrahide adı geçen tüm uygulamalar vücut germe ve vücut şekillendirme uygulamalarıdır.

İçindekiler

Post Bariatrik Cerrahi Yapılır?

Post Bariatrik Cerrahi hastanın genel sağlık durumu, yaş ve cinsiyet gibi çeşitli kriterler ve tetkikler neticesinde bir ya da birkaç seansta – operasyonda gerçekleştirilebilmektedir. Öncelikle cerrahi operasyon gerektirecek bölgeler ve durumları belirlenir. Bu bölgeler; karın, kalça, uyluk, bacak, göğüs bölgeleri olabileceği gibi daha fazla kapsama da sahip olabilirler. Operasyon kapsamında hastaya Liposuction, karın germe gibi diğer germe işlemleri uygulanır. Hastanın operasyon bölgeleri belirlenip gerekli işaretleme yapıldıktan sonra sedasyon etkili ilaçlara eşlik edecek anestezik ilaçlar da enjekte edilir.


Operasyon kapsamında eğer hastanın genel sağlık durumu elverişli ise kalça, karın ve uyluk germe ameliyatı bir seansta tamamlanır. Body lift yani beden şekillendirme işlemleri çerçevesinde Liposuction teknikleri uygulandıktan sonra germe adımına geçilir. Karın germe aşamasında deri fazlalığı alınır ve aşağı doğru gerdirilir. Bu gerdirme adımıyla beraber göbek deliği yer değiştirecektir. Göbek deliği tekrar konumlandırıldıktan sonra karın duvarı bağları yeniden sıkılaştırılır ve dikilir. Operasyon çevresinde uygulama sahasının genişliğine göre 2 – 6 adet cerrahi kesik atılmaktadır. Bu kesikler estetik dikiş tekniği ile dikildiği için ön görülen ameliyat izi çok hafiftir. Bacak – kalça ve uyluk germe adımlarında da aynı prosedürler geçerlidir. Yağ fazlalığı liposuction yöntemleriyle alınarak deri fazlalığı giderilir ve gerdirilir.


Karın, göğüs, bacak, kalça aşamalarının ardından genellikle sırt, gıdı, kol ve pubik alanların operasyonu bir sonraki seansa atılır. Seans yani ameliyat süresi hastanın iyileşme süresine göre değişir. Genelde ikinci bir Post Bariatrik Cerrahi ameliyatları için ön görülen süre 6 ay ile 1 yıl arasında farklılık gösterir. Operasyon en az 4 saat en fazla 6 saat sürmektedir. Ameliyat kesinlikle uzman anestezistler eşliğinde ve hastane ortamında yürütülmektedir. Post Bariatrik Cerrahiye katılacak hastalar kesinlikle yoğun sigara tüketimi gerçekleştirmemeliler, ameliyata engel olacak geçerli psikolojik hastalığı olmamalı ve kontrol altına alınmış şeker, tansiyon ya da yüksek kolesterol hastası olmamalıdır.

KALİTE BELGELERİMİZ
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir