Sağlıksız beslenme ve hareketsiz yaşam tarzı gibi çeşitli nedenlere bağlı olarak obezite sorununun hızlı bir şekilde yaygınlaşması, fazla kilodan kaynaklanabilen ikincil hastalıkların kişilerin yaşam kalitesini ve genel sağlık durumunu olumsuz yönde etkilemesi sonucu kilo verme ameliyatları bir alternatif haline gelebilmektedir.

Peki kilo verme ameliyatı nedir? Kilo verme ameliyatı fiyatı ne kadar? Kilo verme ameliyatı nasıl uygulanır? Ve daha pek çok sorunun merak ettiğiniz yanıtlarını sizler için yazımızda bir araya getirdik.

Kilo verme ameliyatı yani obezite cerrahisi prosedürleri genellikle tüm yöntemleri denemiş olmasına karşın kilo kontrolünü sağlayamayan, fazla kilolarından dolayı ikincil sağlık sorunları yaşayan kişilere uygulanır. Egzersiz, diyet ve ilaç tedavisine rağmen ideal kiloya ulaşma konusunda istenilen mesafeyi katedemeyen kişiler için obezite cerrahisi prosedürleri gündeme gelebilir.

Fazla Kilolar Nasıl Verilir?

Fazla kilo kişilerin sağlığını, genel yaşam kalitesini hatta estetik kaygılar nedeniyle öz güvenini etkileyen bir durum olabilir. Şişmanlığın kademeli olarak azaltılması, kişinin kilo değerinin diyetle ya da farklı bir etkenle düşürülmesi kilo verme olarak adlandırılır. Kişinin aldığı kaloriden daha fazla kalori yakması, dengeli ve sağlıklı beslenmesi yoluyla kilo vermesi sağlıklı bir zayıflama süreci olarak kabul edilir.

Fazla kiloların nasıl verileceği, kilo fazlasının altında yatan nedene bağlı olarak değişiklik gösterebilen bir durumdur. Ancak kilo verme ameliyatı hiçbir zaman ilk seçenek olarak düşünülmemelidir. Fazla kilo sorunu yaşayan kişiler uzman diyetisyenlerin hazırladığı beslenme programını düzenli egzersizle destekleyerek uygulamalıdır. 

Hareketsizlik ve yanlış beslenmeden kaynaklanan fazla kiloları vermek genellikle bu yöntemle mümkün olmaktadır. Ancak fazla kiloların altında yatan bir sağlık sorunu varsa yapılması gereken öncelikle bu sağlık sorununu tedavi etmektir.

Denenen yöntemlerden hiçbirinin etkili olmadığı durumlarda kilo verme ameliyatı uygulanması gündeme gelebilir. Bu doğrultuda hasta öncelikle gerekli branşların doktorları tarafından değerlendirilir. Kişinin ameliyata engel bir sağlık sorunu olmadığı tespit edilmelidir. Vücut kitle indeksi 35 ve bunun üzerinde olan kişilerde kilo verme ameliyatı ile etkili sonuçlar alabilir.

Kilo verme ameliyatı fiyatları, uygulanacak prosedürün kapsamı başta olmak üzere çeşitli etkenlere bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Bu nedenle hasta özelinde yapılan muayenelerden sonra kilo verme ameliyatı fiyatı hakkında bilgi vermek daha doğru bir yaklaşım olacaktır.

Kilo verme ameliyatının pek çok farklı alt türü vardır. Bunlar arasında en yaygın olanlardan biri tüp mide ameliyatıdır. Seçilecek yöntem hasta özelinde yaş, mevcut kilo, mevcut hastalık gibi faktörler değerlendirildikten sonra belirlenir. En yaygın olarak uygulanan kilo verme ameliyatları şu şekildedir.

Mide Balonu

Elipse mide balonu, Medsil mide balonu, Spatz mide balonu ve Orbera mide balonu kullanılarak ve endoskopik yöntemle gerçekleştirilen mide balonu prosedüründe, mideye yerleştirilen balonun içi suyla ya da havayla doldurulur. Ortalama 15 ila 20 dakikada tamamlanır. Böylece midenin besin alma kapasitesi azaltılır, kişinin daha çabuk doyması buna bağlı olarak kilo vermesi mümkün olur. Hastalar mide balonu uygulamasından sonraki 1 ay içerisinde ortalama 7 ila 8 kilo verirler. 

Mide balonu hastanın midesinde yaklaşık 6 ila 12 ay kalır, daha sonra çıkarılır. Mide balonunun çıkarılması 5 dakika kadar süren konforlu ve acısız bir işlemdir. Kişinin fazla kilolarından kurtulmasına yardımcı olan yöntem vücutta kalıcı bir değişikliğe neden olmaz. Mide balonu çıkarıldığında hastanın diyetine ve yaşam tarzı değişikliklerine dikkat etmesi çok önemlidir.

Tüp Mide Ameliyatı

Süper obez grubunda yer alan ya da ameliyat edilmesi riskli olan hastalar için morbid obezite cerrahisine ön hazırlık için tüp mide ameliyatı yapılabilir. Tüp mide ameliyatı sırasında hastanın midesinin %80 ila %90’lık kısmı alınabilir. Bu uygulama sonucu mide tüp şekline getirilir. Bunun sağladığı fayda kalori alımının önemli ölçüde azaltılmasıdır. 

Tüp mide ameliyatı 1 ila 2 saat sürer. Kapalı teknikle uygulanan ameliyattan sonra hasta 2 hafta boyunca sıvı beslenme programı uygular. Daha sonra yumuşak gıdalara geçer ve normal gıdalara geçiş için kademeli olarak hazır hale gelir. Tüp mide ameliyatı açlık hormonu salınımının azaltılmasında da etkilidir. Kişinin iştahının azalması da daha çok yemek yemesini önleyerek kilo kaybına katkıda bulunur. 

Gastrik Bypass Ameliyatı

Kilo verme ameliyatları içerisinde sık uygulanan diğer bir prosedür gastrik bypass ameliyatıdır. Bu prosedürde temel olarak mide iki parçaya ayrılarak biri küçük diğeri büyük olmak üzere iki mide oluşturulur. Kalori alımını kısıtlamasının yanı sıra gıdaların emilimini azaltan bir etkisi de vardır.

Duodenal Switch Ameliyatı

Hastanın metabolizmasını doğrudan etkileyen bir obezite cerrahisi prosedürüdür. Böylece daha fazla kilo kaybının ortaya çıktığı bir yöntemdir. Genellikle vücut kitle indeksi 50 ve üzerindeki hastalara uygulanır. Aşırı kilodan kaynaklanan yüksek kolesterol, diyabet ve hipertansiyon gibi hastalıkların tedavisi konusunda da duodenal switch ameliyatının önemli etkileri olduğu göz ardı edilmemelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir