Başta beslenme düzensizliği ve yanlış beslenme alışkanlığı olmak üzere çeşitli etkenler nedeniyle obezite sorunu yaşayan kişilerin sayısında önemli bir artış vardır. Kadın erkek fark etmeksizin kilo fazla kilo sorunu olan kişilerde aynı zamanda hipertansiyon, diyabet ve damar hastalığı gibi hastalıklarda artış yaşanmaktadır. Bu tür hastalıklardaki artış kişinin sağlığını ve yaşam kalitesini olumsuz yönde etkilemektedir. Doğal olarak bunun sonucunda fazla kilolardan kurtulmak için çeşitli yöntemler gündeme gelmektedir.

Fazla kilo sorunu yaşayan kişilerin fazla kilolarını vermesi ve yeni kilolarını koruması için birtakım yaşam tarzı değişiklikleri yapmaları gerekir. Yaşam tarzı değişikliğine ek olarak ilaçlar, endoskopik ve cerrahi teknikler gibi çeşitli yöntemlerle kilo kaybı sağlanabilir.

Son zamanlarda son derece sık bir şekilde kullanılan endoskopik yöntemler, bariatrik cerrahi prosedürlerinin uygulanmasıyla ilgili çeşitli endişeleri olan veya bariatrik cerrahi prosedürlerine uygun görülmeyen hastalar için ideal yöntemler olarak kabul edilirler.

Yeni endoskopik tedaviler arasında yer alan endoskopik sleeve gastroplasti etkili sonuçları ve düşük yan etkisi ile ön plana çıkan bir yöntem olma özelliğine sahiptir. Endoskopik sleev gastroplasti cerrahi olmayan bir prosedürdür. Prosedür kapsamında endoskopik sütür cihazı kullanılarak mide boyutunun küçültülmesi yoluya uygulanır. 

Apollo endoskopik mide küçültme olarak da bilinen Apollo endoskopik gastroplasti yeni ve etkili bir teknik olarak hafif ve orta dereceli obezite vakalarının tedavisinde sıklıkla kullanılır.

Apollo Endoskopik Mide Küçültme Konforlu Bir Prosedürdür

Apollo endoskopik mide küçültme prosedürüne uygunluk kararı, her hasta özelinde yapılan değerlendirmelerden sonra verilir. Apollo endoskopik mide küçültme tekniğinin uygulanması için hastanın karın bölgesinde kesi yapılması gerekmez. Yalnızca obezite tedavisi amacıyla uygulanan minimal invaziv prosedür kapsamında hastanın ağzından endoskopik bir cihaz ile giriş yapılır. 

Üçgen formatındaki dikişlerle işlem başlandıktan sonra mide çıkışına yakın olan bölgeden, mideyle yemek borusu birleşimin kadar olan kısmın daraltılması sağlanır. Bu işlemle birlikte mide hacminde de küçülme elde edilir. Dikişler mide hacmini küçülterek tüp şeklini almasını sağlar. Bu nedenle endoskopik dikiş cihazı kullanılarak gerçekleştirilen Apollo endoskopik mide küçültme prosedürü son derece güvenli bir teknik olarak kabul edilir.

Apollo Endoskopik Mide Küçültme İşleminden Sonra Bu Noktalara Dikkat

Apollo endoskopik mide küçültme prosedürü uygulandıktan sonra hastalar belirli bir süre gözetim altında tutularak herhangi bir sorun olup olmadığı kontrol edilir. Bir sorun olmadığının tespit edilmesiyle birlikte genellikle aynı gün taburcu edilmeleri tercih edilir. Ancak bazı durumlarda hastalar 1 gece hastaneden gözetim altında tutulabilirler. 

Apollo endoskopik mide küçültme tekniği uygulanan hastalar uygulamadan sonra yaklaşık 4 ila 6 saat boyunca ağızdan beslenmezler. Bu sürenin sonunda sıvı beslenme ağız yoluyla ve sorunsuz bir şekilde gerçekleştirilirse taburcu edilmeleri mümkündür. Ortalama 2 hafta boyunca sıvı beslenme programı uygulayan hastalar kademeli olarak yumuşak daha sonra katı gıda beslenme programına geçiş yaparlar.

Apollo endoskopik mide küçültme prosedürü uygulanan hastalarda karın ağrısı, kusma ve mide bulantısı gibi kısa süreli yan etkiler yaşanabilir. Diğer yandan Apollo endoskopik mide küçültme prosedürü hafif ve orta derece obezite sorunu yaşayan hastalar için uygun bir yöntem olmakla birlikte hastaların ciddi yan etkiler yaşamasına neden olan bir teknik olmaması önemli bir avantajdır.

Apollo Endoskopik Mide Küçültme Kimlere Uygundur?

Düzenli diyet ve egzersiz yapmasına karşın ulaştığı kiloyu koruyamayan, mide balonu prosedürü uygulanmasına karşın yeniden kilo alan ve mide bandı prosedürü ile istenilen başarıyı elde edemeyen hastalar Apollo endoskopik mide küçültme prosedürü için aday olarak kabul edilirler.

Vücut kitle indeksi 30 ila 35 aralığında olan, gerekli yaşam tarzı alışkanlıklarını yapsa da kilo kaybını sürdürme konusunda başarılı olamayan ve geleneksel bariatrik cerrahi prosedürlerinin ardından kilo almaya devam eden kişilere endoskopik sleeve gastroplasti yapılabilir.

Göz önünde bulundurulması gereken önemli nokta, Apollo endoskopik mide küçültme prosedürünün fazla kilo sorunu yaşayan her hastaya uygulanamayacağıdır. Ön görüşme ve detaylı muayenelerin ardından uygunluk değerlendirmesi sırasında hastaların prosedür sonrası yaşam tarzı değişikliği yapma konusunda işbirliği içinde olup olmayacağı gibi etkenler göz önünde bulundurulmalıdır.

Daha önce obezite cerrahisi prosedürü uygulanan ancak kilo kaybı yeterli seviyede olmayan ya da verdiği kiloları geri alan kişilerde revizyon cerrahisinin söz konusu olduğu durumlarda Apollo endoskopik mide küçültme prosedüründen sıklıkla faydalanılır. Ancak revizyon gerekliliği doğan her hastada endoskopik sleeve gastroplasti uygulanamaz. 

Mide hacmi veya anostopoz çapı genişleyen hastalarda uygun bir prosedür olan endoskopik sleeve gastroplasti geçici bir işlem olarak tasarlanabilir. Ayrıca sonrasında bariatrik cerrahi prosedürlerine dönüştürülebilir. 

Hastaların kilo verme süreci Apollo endoskopik mide küçültme prosedürünün uygulanmasından hemen sonra başlar. Hastalar ilk 3 ay boyunca hızı bir kilo verme süreci yaşayabilirler. Verilen kilo birinci yılda, başlangıçtaki vücut ağırlığının ortalama -25’ine ulaşır. Daha başarılı sonuçlar alınması için süreç sağlıklı beslenme ve düzenli egzersiz ile desteklenmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir