GENEL CERRAHİ

Mide Fıtığı Ameliyatı

Mide Fıtığı Nedir?

Midenin üst bölgesinin, diafram üzerine doğru kasmasına mide fıtığı adı verilmektedir. Sağlıklı mide de yemek borusu ve mide birleşiminden önce diyaframda yer alan oldukça küçük boyutlu bir delikten geçiş sağlanmaktadır. Fıtıklı midede ise söz konusu delik daha da genişlemekte ve midenin giriş kısmının göğüs boşluğuna doğru ilerlemesi söz konusudur. Küçük çaplı mide fıtıkları bir sorun oluşturmaz ve fark edilmesi güçtür. Mide fıtığı belirtileri vermede de oldukça düşük olasılıklar vardır. Bizzat sindirim – mide kanalı ve mideye ilişkin bir hastalık veya kontrolü sağlanmadıkta anlaşılmazlar. Ancak büyük çaplı mide fıtıkları öyle değildir. Mide fıtığı belirtileri bakımından oldukça fazla sayıda belirtisi ve büyük çaplı şikayeti vardır. En belirgin sorunlar tüketilen besinlerin mideden yemek borusuna geri kaçması ve mide asidinin de yemek borusuna geri dönmesidir. Midede yanma meydana gelmesi, yutma zorlukları, sık sık ve kısa kısa nefes alış veriş yapılması, ağız kokusu yaşanması diğer belirtilerdendir.

İçindekiler

Mide Fıtığı Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Mide fıtığı endoskopik görüntüleme yapılarak sorun – sorunlar tam olarak tespit edilir. Hastaya anestezi hekiminin de katkısıyla, onun yaş – cinsiyet – boy ve diğer kriterleri de baz alınarak uygun anestezik doz ayarlaması yapılır. Ameliyat Laparoskopik (kapalı ameliyat) yöntem kullanılarak gerçekleştirilir. Karın bölgesinde minimal boyutlarda cerrahi kesikler atılarak endoskopik kamera eşliğinde mideye ilerlenir. Göğüs boşluğuna doğru ilerleme yapılan mide kısmı tekrar eski konumuna çekilir. Diyaframdaki açıklık da daraltılarak gerekli görüldüğü durumlarda tekrar mide fıtığının oluşmasının engellenmesi için o alana sentetik yamalar yapılmaktadır.

 

Mide fıtığı ameliyatı en az 1 en fazla 2 saat içerisinde sonlandırılmaktadır. Ameliyat sonrası gerekli takip ve kontrollerin yapılması için hastanede 1 ya da 2 gün kalınır. Ardından hasta taburcu edilerek evine gönderilir. Sıvı, püreli ve katı diyet verilir ve diyetisyence kontrol altında tutulur. Hasta en geç 7 gün içerisinde iş yaşamı dahil normal standartlarına geri döner. İyileşme evresi tamamlanana dek cinsel perhiz gibi çeşitli sınırlandırmalara uyulması gereklidir. Pek çok cerrahi yöntemde olduğundan daha az ağrı olur. Ayrıca kapalı ameliyat yöntemi uygulandığı için olası ameliyat izleri yok denecek kadar azdır. Ameliyat öncesinde eğer hasta kan sulandırıcı özelliklere sahip ilaçlar kullanıyorsa en az 7 gün öncesinden bırakması gerekmektedir. Ayrıca sigara – alkol alışkanlıkları da varsa bu süreçte bırakması gerekmektedir. Cerrahi kesikler 0,5 mm ile 1 cm arasında değişmektedir.

 

KALİTE BELGELERİMİZ