PLASTİK CERRAHİ

Meme Küçültme Ameliyatı

Meme Küçültme Ameliyatı Nedir?

Redüksiyon Mamoplasti olarak adlandırılan meme küçülme ameliyatı, estetik görüntüye sahip olmak dışında medikal sebeplerle de gerçekleştirilebilmektedir. Memelerin normalden kat be kat büyük olması nedeniyle; yoğun sarkmalar, estetik kötü görüntü, asimetrik görüntü, uygun sütyen ya da kıyafet bulamama gibi çeşitli sebeplerle de gerçekleştirilen plastik cerrahi türüdür. Büyük memelere sahip olmanın bir diğer dezavantajları ise meme altında sık sık pişik hatta yara oluşması, büyük memeden kaynaklanan omuz düşüklüğü – kamburluk, spor yapamama, şişman bir görüntüye sahip olmadır. Boyun – sırt ağrılarına da neden olan büyük memeler bireylerin gündelik yaşantısını da olumsuz olarak etkilemektedir. Gündelik hareketliliği etkileyen büyük memeler, gebelik süreci ve emzirme dönemi derken daha da büyümekte ve asla eski haline dönememektedir. Meme küçültme ameliyatları da söz konusu tüm olumsuzluklardan kurtulmak amacıyla gerçekleştirilmektedir. Küçültme operasyonlarındaki ana hedef memelerin, mümkün olan en hafif ameliyat iziyle, istenilen boyutlara ve simetrik görüntüye ulaştırmaktır.

İçindekiler

Meme Küçültme Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Meme küçültme ameliyatı, büyük memelerdeki hem fazla deriyi hem de yap dokusunun çıkartılmasıyla mümkün olabilmektedir. 20 yaş ve üzeri kadınlar için uygulanan bir cerrahi girişimdir. Hem hormonal sistemin hem de fiziksel gelişimin tamamlanması elzemdir. Bu nedenle 18 – 20 yaş altı bayanlara yapılmamaktadır. Yalnızca tıbbi – acil zorunluluk gerektiği durumlarda 18 – 20 yaş altına yapılmaktadır. Ameliyat esnasında hastaya hem sedasyon etkili hem de anestezi etkili ilaçlar verilmektedir. Meme küçültme ameliyatı ortalama 2 saat içinde tamamlanmakta olup, çok daha büyük memelerin operasyon süresi 4 saate kadar sürebilmektedir.

 

Meme küçültme cerrahisi sırasında lolipop kesi ya da ters T kesi tekniklerinden biri tercih edilmektedir. Tekniğin belirlenmesini etkileyecek faktörler ise mevcut meme dokusu, meme boyutu oranı, cildin durumu ve yapısı, meme başının konumu, meme başıyla kalça arasında kalan uzaklık gibi çeşitli kriterlere göre değişmektedir. Lolipop kesi tekniğinde meme ucunun olduğu bölge dairesel olarak kesilmekte ve bölgedeki fazla dokular alınmaktadır. Gerektiği durumlarda meme başı daha üst pozisyona alınmaktadır. Bu işlem esnasında süt kanallarının tahribata uğramaması için maksimum özen ve dikkat gösterilir. Ardından derinin kapatılması işlemi başlanır. İyileşme sürecinin hızlı ve konforlu geçmesi için deri kapatma adımında iç kısımda yer alan kanın kolayca boşalabilmesini sağlamak için dren yerleştirilir.

 

Ters T tekniğinde ise memenin görünmeyen alt bölgesinde ters T şeklinde bir adet cerrahi kesil konumlandırılmaktadır. Fazlalık olan tüm meme dokuları ve yağları bu alandan alınmaktadır. Yine meme başı konumu değiştirme adımları da gerekli görülürse yapılmaktadır. Aynı şekilde kanın cilt altında toplanmaması için dren yerleştirilerek ameliyat sahası kapatılır. Meme küçültme ameliyatının ardından hastalar ilk 24 saati hastanede geçirdikten sonra taburcu edilirler. Meme küçültme ameliyatında ameliyat izi oldukça hafif kalmaktadır. Ancak küçültülecek meme çok büyük ise ameliyat izi biraz daha belirgin olabilmektedir.

 

KALİTE BELGELERİMİZ
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir