PLASTİK CERRAHİ

Kol Bacak Germe

Kol Bacak Germe Nedir?

İlerleyen yaş faktörü, dengesiz – sağlıksız beslenme, kilo alma, genetik geçişli nedenler, obezite gibi sebepler silsilesiyle kol ve bacaklarda yağlanma yaşanabilmekte ve hızlı kilo verme neticesinde de deri sarkmaları yaşanabilmektedir. Kimi zaman kilo verme yaşanmasa da kol ve bacaklarda deri sarkma – deri gevşeme problemleri ortaya çıkabilmektedir. Bu tür sorular genellikle sürtünme, pişik gibi şikayetlere de neden olabilmektedir. Kol ve bacak bölgelerindeki deri fazlalığı, deri gevşeme sorunları bilhassa 40 yaşını aşmış bireylerde belirmektedir. Eğer bacak – iç bacak ve uyluk bölgelerinde yer alan deri grupları diriliğini yitirmemişse bu sorunlar sıklıkla Liposuction yöntemlerinin uygulanmasıyla birlikte son bulabilmektedir. Lakin genellikle Liposuction işlemlerine ek olarak kol ve bacak germe ameliyatları da uygulanmaktadır.

İçindekiler

Kol Bacak Germe Nasıl Yapılır?

Operasyon ortalama 2 saat sürmekte olup kol ve bacağın durumuna göre daha az süren bir ameliyat da yeterli olabilmektedir. Cerrahi girişimden önce hastaya hem sedasyon etkili hem de anestezi etkili kokteyl ilaçlar verilerek tam uyuşması sağlanmaktadır. Operasyon çerçevesinde kasık çizgisi temel alınır. Bu bölgeden başlayarak bacak içine doğru yönlendirilmiş tüm yağ fazlalıkları liposuction teknikleri kullanılarak alınmaktadır. Ameliyatın baz alındığı noktanın kasık çizgisi olarak belirlenmesindeki yegane neden ameliyat sırasında açılacak kesiklerin ve kesik kapatma işleminden kaynaklanan ameliyat izinin kasık çizgisinde kalması yani görünmemesidir. Ameliyat izleri oldukça hafif kalacak olup bireyleri rahatsız etmemesi için giriş ve müdahale aşamaları bu çizgiden yapılmaktadır.


Çoğu hastada önce Lippsuction’ın uygulanmasının asıl nedeni yağ fazlalığının alınarak daha fazla deri germe işlemiyle daha başarılı sonuçlar elde edilmesinden kaynaklanmaktadır. Ameliyat kapsamında bacaklarda yer alan fazla yağın alınmasının ardından sıra deri fazlalığının alınma gerdirme işlemleri vardır. Deri fazlalığı mevcutsa kesilerek alınır. Ardından kalan deri gerdirilerek dikilir. Dikilmesi sırasında estetik dikiş tekniği uygulanır. Kol germe operasyonunda ise baz alınan noktalar kolun iç ve arka kısmındaki fazla olan yağlar ve yağların miktarıdır. Yağlar yine liposuction yöntemi ile alınarak deri sarkıklığı problemi daha başarılı sonuçlar sağlamaktadır. Yağın alınmasından sonra sarkıklık dereceğini giderme için germe işlemi yapılır. Liposuction ve germe uygulamasının yapılması için kolun iç kısmında, koltuk altına çok yakın bir alana bir ya da birden fazla cerrahi kesik atılmaktadır. Gerdirme işlemi bittikten sonra dikiş atılır. Estetik dikiş olduğu için ameliyat izinin oluşması büyük oranda engellenir. Ayrıca koltuk altı kısmında kaldığı için dışarıdan bakılınca görülmemektedir. Bunun yanı sıra tüm cerrahi izle T şeklinde yapılır ve fraksiyonel lazerler, silikonlar yardımı ile izlerin görünmemesi sağlanır. Uyluk ve bacak germe ameliyatında izler daha görünür olmalarına rağmen kol germe ameliyatında izler yok denecek kadar azdır.

KALİTE BELGELERİMİZ