PLASTİK CERRAHİ

Genital Estetik

Genital Estetik Nedir?

Genital estetik; genital organın estetik daha açıdan daha da güzel görünmesi için gerçekleştirilen plastik cerrahi operasyonlarına verilen isimdir. Kadınların kendilerine olan özgüvenini yerine getirerek cinsel aktivitelerinden daha fazla haz almalarını sağlayan pek çok genital estetik girişimi vardır. Bu girişimler çoğunlukla cerrahi müdahaleyi barındırsa da zaman zaman yüzeysel uygulamalarla düzeltilebilen problemleri de kapsamı altına almaktadır. Buna en belirgin örnek vajinal beyazlaştırma uygulamasıdır. Genital estetik ameliyatları çerçevesinde değerlendirdiğimiz bazı cerrahi operasyonlara ise en iyi örnekler şunlardır;

 

  • İç dudak sarkmaları
  • Dış dudak sarkmaları
  • Vajinal genişlik
 

Bazı kadınların vajina iç ve dış dudaklarında doğuştan oluşan sarkmaları meydana geldiği gibi doğum, kaza gibi nedenlerden dolayı sarkmalar yaşanabilmektedir. Ayrıca iç ve dış dudak sarkmaları ilerleyen yaşa bağlı olarak artmakta ve hem fonksiyonel hem de estetik açıdan problemler meydana getirebilmektedir. Sarkmanın bir nedeni de doğumdur. Doğum yapmak ve gebelik süreciyle birlikte cinsel ilişkiye girmek de sarkma ve vajina genişlemesine sebep olabilmektedir. İşte bireyin genital bölgesine yönelik gerçekleştirilen tüm estetik operasyonlara genital estetik ameliyatları ve uygulamaları adı verilmektedir. Genital estetik bütünlüğünü sağlamak plastik cerrahi bilim dalının çalışma sahasında yer almaktadır.

İçindekiler

Genital Estetik Nasıl Yapılır?

Genital estetik girişimlerinin pek çoğu kalıcı etkileri sebebi ile yalnızca cerrahi adımlarla yani ameliyatlarla sağlanabilmektedir. Öte yandan yüzeysel lazer uygulamaları, liposuction gibi uygulamaların da tek başına ya da yardımcı yöntem olarak kullanıldığı estetik aşamalar da mevcuttur. Genital estetiğin sağlanabilmesi için problemin ya da problemlerin giderilmesi lazımdır. Yukarıda anılan ve daha fazla sorunun tespitinden sonra tedavi aşamasına geçilir. Örneğin Lapioplasti ameliyatının çalışma sahası vajina iç ve dış dudakların estetik ve fonksiyonel durumuna döndürülmesini esas almaktadır. Lapioplasti cerrahisinde problemin büyüklüğüne göre lokal ya da genel anestezi uygulanır. Bu cerrahi yönteminde klitoris üstünün düzeltilmesi de vardır. Cilt kalıntılarının alınması, cilt ve deri sarkıklıklarının alınması, klitoris tümsekciğinin düzeltilmesi gibi müdahaleler vardır. Fazla doku alınarak gerçekleştirilen lapioplasti cerrahisi yaklaşık 1 saat sürmektedir.

 

Bir diğer genital estetik operasyonu da vajinoplasti yani vajina daraltmadır. Genetik faktörler, doğum yapma, cinsel ilişkiye girme ve yaşlılık gibi kriterler neticesinde vajinada genişleme meydana gelebilmektedir. Bu operasyon da ortalama bir saatte yürütülmekte olup vajinanın giriş kısmında yer alan dokuların alınması ve kas gruplarının dikilerek sıkılaştırılmasına yönelik bir aşamadır. Vajinanın normal genişlikte sayılabilmesi için bir ya da iki parmağın girebilmesi gerekir. 2 parmaktan daha fazla ve özellikle 4 parmak ve daha fazla parmak girebiliyorsa vajinal genişlik söz konusudur. Operasyonla vajinal daraltma yapılır ve 1 – 2 parmak girebilecek forma ulaştırılır. Operasyon çerçevesinde vajianın dış yüzeyine herhangi bir şekilde cerrahi kesik atılmadığı için ameliyat izi de söz konusu değildir.

KALİTE BELGELERİMİZ
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir