Roux En Y gastrik bypass ameliyatı obezite tedavisinde başarılı sonuçlar alınmasını sağlayan bir cerrahi prosedür olduğu için son 50 yıldır aktif bir şekilde kullanılmaktadır. Dünya genelinde en sık uygulanan obezite cerrahi ameliyatlarından biri olan Roux En Y gastrik bypass ameliyatı hastanın mide hacmini küçültmeye ve emilimi kısıtlamaya yardımcı olur. Bu sayede hastaların yediği gıdaların miktarı azaltıldığı gibi tüketilen besinlerin bir kısmının emilmeden vücut dışına atılması sağlanır. 

Obezite ameliyatlarının her türü gibi Roux En Y gastrik bypass ameliyatı düzenli diyet ve egzersiz uygulamasına karşın kilo veremeyen, fazla kilo sorunu yaşayan hastalara uygulanır. Düzenli diyet ve egzersiz ile verilmesi mümkün olmayan fazla kilolar Roux En Y gastrik bypass ameliyatından sonra hastalar tarafından kısa sürede ve fazla zorlanmaya neden olmadan verilir.

Roux En Y Gastrik Bypass Ameliyatı Süreci Nasıldır?

Roux En Y gastrik bypass ameliyatı laparoskopik yöntemle gerçekleştirildiği için büyük bir kesi yapılması gerekmez. Ameliyatın gerçekleştirilmesi için hepsi 1 cm’nin altında 6 kesi yapılması yeterlidir. Açılan kesilerden ameliyatın gerçekleştirilmesini sağlayacak özel aletler ile kameralar geçirilerek operasyon bölgesine ulaşılır. 

Midenin girişinde mide poşu olarak adlandırılan küçük bir mide oluşturulur. Mide poşunun hacmi yaklaşık 35 ila 50 cc olup bu küçük bir çay bardağından daha azdır. Normal mide hacmi 800 ila 1000 cc olan hastalarda bu uygulamanın ardından mide hacmi %95 civarında azaltılmış olur. 

Mide poşu oluşturulduktan sonra gıdaların buradan bağırsaklara geçmesini sağlayacak bir yola ihtiyaç duyulur. Bu yolu oluşturmanın ilk adımı ince bağırsakları ortalama 50 ila 75 cm’den kesmektir. Aşağı doğru devam edilen uç yukarı doğru çekildikten sonra yeni mide poşuna bağlantısı yapılır. Bu sayede alınan gıdaların yeni mide poşuna gelmesi sağlandığı gibi gıdayla hiç karşılaşmayan eski mide pasif duruma geçer. Yeni mide poşuna gelen gıdalar doğrudan bağlantı sağlanan ince bağırsağa geçtiği için kalan mideyle birlikte ince bağırsağın bir kısmı da gıda geçişinden ayrılmış olur ve gıdayla hiç temas etmez. Uygulanan bu işlem besinlerin tamamının emilmesini engellediği gibi kilo kaybını kolaylaştırır.

Gıdanın geçişinden ayrılan mide ile ona bağlı bir şekilde devam eden ince bağırsakların salgıları bir şekilde ince bağırsağın kalanına akıtılmalıdır. Bu durum sağlıklı bir yaşam sürdürmek için ihtiyaç duyulan besinler ve bazı minerallerin emilimi için gereklidir. Aynı zamanda eğer bu bağlantı bağırsağa yapılmazsa çeşitli sorunlar yaşanabilir. İçinden gıda geçmeyen ince bağırsağın başlangıç kısmındaki bölüm yalnızca safra ve pankreas salgısı için iletim kanalı işlevi gören bir hale getirilmiş olur. Bu ince bağırsağın ucu yeni mideye bağlanan ince bağırsağın ortalarına gelecek şekilde ayarlanır.

Roux En Y Gastrik Bypass Ameliyatı Nasıl Etki Eder?

Roux En Y gastrik bypass ameliyatının pek çok farklı etki mekanizması vardır. Bunlardan biri  mide poşunun hacmidir. Roux En Y gastrik bypass ameliyatı ameliyatı ile hastanın mide hacmi yaklaşık %90 ila %95 küçültülür. Normal bir insanın midesi 1000 cc’ye kadar esneyebilse de şişmanlığın boyutunun artmasına bağlı olarak bu kapasitenin 1500 cc’ye kadar çıkması mümkündür. Roux En Y gastrik bypass ameliyatı ile oluşturulan yeni mide ise 35 ila 50 cc arası hacme sahiptir. Mide bu kadar küçültüldüğü için çok az miktarda gıda alır. Mide gıdayla dolup mide duvarı esnemeye başlayınca doyma merkezine sinyal gider ve kişide tokluk hissi ortaya çıkar. 

Gıdalar küçük mide poşundan ince bağırsağa geçerek ince bağırsaktan çok çeşitli hormonlar salgılanmasını tetiklerle. İnce bağırsaktan salınan hormonlar yani inkretinler (Peptid-YY, GLP-1, Kolesitokinin) erken tokluk hissi sağlama görevini üstlenirler. İnkretinlerin oluşturduğu doygunluk hissi emilen basit şekerin kullanımını da olumlu yönde etkiler. Özellikle gıdaların ince bağırsağın son kısmı olan ileuma erken ulaşması sonucu salgısı aşırı artan GLP-1 hormonu, şeker hastalığı olan kişilerin kan şekerinin ilaca bağlı olmadan normal seviyesine inmesin katkıda bulunur.

Vücudun yaşam için gerçekleştirdiği tüm faaliyetler metabolizma olarak adlandırılır. Bir kısmı kişinin isteyerek yaptığı hareket ve davranışlar olsa da metabolizmanın büyük kısmı kişi farkında olmadan organlardan tek tek hücrelere kadar olan tüm dokuların yaptığı işlerden oluşur. Dinlenme durumunda enerji ihtiyacı azalmakla birlikte tüm temel yaşamsal faaliyetler için enerji gereksinimi vardır. Bu enerji, yemek yenilmediği zaman vücuttaki şeker ve yağ depolarından karşılanır. Roux En Y gastrik bypass ameliyatı olan hastalarda dinlenme halindeki enerji sarfiyatı artar.

Roux En Y gastrik bypass ameliyatı yalnızca tüketilen yemeklerin miktarının kısıtlanması ya da besinlerin bir kısmının emilmemesi ile açıklanması söz konusu olmayan daha kalıcı ve etkili mekanizmalar oluşturulmasını sağlar. Hastalarda duygusal olarak daha az yeme isteği hissedilir ve tüm vücutta metabolik olarak denge ve doygunluk durumuna ulaşılması avantajı elde edilmiş olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir