Mini gastrik bypass prosedürü pek çok kişiye önemli miktarda kilo verme ve dikkatli olmaları halinde yaşamlarının geri kalanında kilo kontrolü sağlama konusunda avantaj sunar. Mini gastrik bypass ameliyatından sonra diyet söz konusu olduğunda doktor tavsiyelerine eksiksiz bir şekilde uymak önemlidir. Rafine şekerden uzak durma, kızartma tüketmeme ve daha pek çok uyarı dikkate alınmalıdır.

Mini gastrik bypass ameliyatından önce hastalar ameliyat sonrası süreçte sağlıklı beslenmenin ve sağlıklı beslenmeyi yaşam tarzı alışkanlığı haline getirmenin önemi hakkında detaylı bir şekilde bilgilendirilirler. Diyet ve yeme alışkanlıklarına yapılan vurgu temelde şu amaçlara yöneliktir: 

  • Uygulanan cerrahi prosedürden sonra midenin düzgün bir şekilde iyileşmesine izin verilmelidir.
  • Düzenli olarak ve daha küçük miktarlarda yemek yemeye dayanan yeni alışkanlıklar oluşturulmalıdır.
  • Kilo verme hedefine ulaşılmalı ve kaybedilen kiloları geri almaktan kaçınılmalıdır.
  • Gerekli noktalara özen gösterilerek ameliyat sonrası yaşanması olası herhangi bir yan etki ya da komplikasyon riski minimize edilmelidir.

İlk 2 Hafta

Hastalar mini gastrik bypass ameliyatından sonra yeni beslenme alışkanlıkları geliştirecek olsa da aynı zamanda geçirdikleri cerrahi prosedürün iyileşme sürecini de tamamlamalıdır. Bu nedenle yeni yeme alışkanlıkları oluşturulması çeşitli adımlardan oluşan bir yolculuk olacaktır. İlk adım ise ameliyat sonrası iyileme sürecini olumsuz yönde etkileyebilecek hiçbir şey yenilmemesidir. Bu ilk 2 hafta boyunca sıvı bir diyet uygulanacağı anlamına gelir. Bu kapsamda; berrak et suyu, kaymağı alınmış süt, şekersiz meyve suyu, kafeinsiz çay ya da kahve, şekersiz jöle ve protein karışımları tüketilebilir.

2 ila 4 Hafta

Hastalar normal şartlar altında mide gastrik bypass ameliyatından iki hafta sonra diyetlerine püre haline getirilmiş yiyecekleri dahil edebilirler. Bu süreçte pürelerin içinde hiçbir katı yiyecek parçası bulunmamalı ve püre tamamen pürüzsüz olmalıdır. Bu aşamada en büyük kurtarıcı alet mutfak robotudur. Yumurta, yağsız et, iyi pişmiş sebzeler, balık filetosu, fasulye, süzme peynir ve kusursuz bir şekilde karışacak yiyecekler tercih edilmelidir. Bu gıdalar ilk hafta boyunca yenilecek herhangi bir sıvı ile karıştırılabilir.

Genellikle 3. ve 4. haftalarda karıştırılmamış yiyecekler diyete dahil edilir. Bunlar iyi pişmiş sebzeler, mango gibi yumuşak taze meyveler, iyi pişmiş küçük et parçaları gibi küçük ve çiğnenmesi kolay, yumuşak yiyecekler olmalıdır. Ayrıca her tür besin çok iyi çiğnenmelidir. 

6 ila 8 Hafta

İşlenmemiş ancak yumuşak yiyecekler birkaç hafta boyunca karıştırılarak tüketildikten sonra farklı gıdalar tüketilmeye başlanabilir. Bu noktada normal gıdalardan küçük porsiyonlar halinde yemeye başlamak gerekir. Tüketilen herhangi bir gıda sıkıntı, mide bulantısı ya da diğer olumsuz reaksiyonlara neden oluyorsa onu yemeyi bırakmak ve doktoru bilgilendirmek önemlidir. 

Hastaların, kendilerini iyi hissediyor olsalar dahi bu aşamada kaçınması gereken bazı yiyecekler vardır: Patlamış mısır, kurutulmuş meyve, fındık, tahıl karışımlarından oluşan tatlılar, ekmek, sert et, gazlı içecekler ve kızarmış yiyecekler.

Üçüncü ayın sonunda mini gastrik bypass diyeti çoğunlukla normal gıdalardan oluşur. Yani yağsız et, sebze ve kepekli tahıllar tüketilebilir. Hastalar rafine şekeri, doymuş ve trans yağları diyetlerinden tamamen çıkarmalıdır. Ayrıca doyana kadar değil açlıkları giderilene kadar yemek yeme alışkanlığı edinmelidir.

Mini Gastrik Bypass Ameliyatından Sonra Beslenme ile İlgili İpuçları

Mini gastrik bypass ameliyatından sonra yeterli miktarda vitamin ve mineral alındığından emin olunması aynı zamanda kilo verme hedeflerine uyulması için dikkat edilmesi gereken kritik noktalar vardır.

Bunların başında küçük öğünler yemek gelir. Bu sayede normal olarak küçük öğünler yemeye alışmak mümkün olur. Ayrıca hastalar yavaş bir şekilde yemek yediklerinden emin olmalıdırlar. Çok hızlı bir şekilde yemek yemek Dumping sendromu yaşanmasına neden olabilir. Dumping sendromunun önde gelen semptomları mide bulantısı, baş dönmesi ve kusma olabilir. 

Beslenme programına her seferinde yalnızca bir yeni gıda eklenmelidir. Bu sayede vücudun tüketilen yeni gıdaya nasıl bir tepki verdiğini görmek mümkündür. Ayrıca aynı anda yemek ve içmekten kaçınılmalıdır. Diğer bir deyişle katı ve sıvı gıdalar birlikte tüketilmemelidir. Aksi takdirde mide bulantısı ve kusma gibi sorunlar yaşanabilir.

Yemek yerken her gıda çok iyi çiğnenmelidir. Yiyecekleri iyice çiğnemek midenin üzerine düşen görevi azaltıp zorlanmasını önleyecektir. Dondurma, kızarmış yiyecekler, şekerli yiyecek ve içecekler tüketilmemeli diğer bir deyişle yağ ve şekerden uzak durulmalıdır.

Ameliyattan sonra yeni kısa bağırsak önemli vitamin ve mineralleri eskisi kadar emmeyecektir. Bu nedenle ameliyattan sonra doktorun önerdiği takviyeleri düzenli bir şekilde kullanmak çok önemlidir. Mini gastrik bypass ameliyatından sonra yüksek proteinli yiyecekler tüketilmesi hastanın ameliyat sonrası iyileşme sürecini olumlu yönde etkileyecektir. 

Temel olarak mini gastrik bypass ameliyatından sonra hastaların diyetleri, yaşayacakları kilo kaybını korumaya yönelik olarak tasarlanır. Bu aşamada hastaların dikkat etmesi gereken en önemli konu ameliyattan sonra daha küçük öğünler, taze, az yağlı ve az şekerli gıdaları tüketmeyi öğrenmek olmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir