Mini gastrik bypass hem mide hacminin küçültülmesini hem emilimin azaltılmasını sağlayan kombin bir prosedür olarak tanımlanabilir. Etkinliği klasik bypass ameliyatına benzerlik göstermekle birlikte gastrik bypass ameliyatına alternatif olarak geliştirilmiş olduğu ifade edilebilir. Mini gastrik bypass ameliyatının süresi daha kısa ve uygulaması daha kolaydır. Gıda alımını kısıtlamaya ve emilimini azaltmaya yardımcı bir prosedür olan mini gastrik bypass ameliyatından sonra komplikasyon gelişmesi riski daha azdır. 

Mini gastrik bypass ameliyatı tüp mide ameliyatı ile benzer bir şekilde gerçekleştirilmekte olup hastada küçük bir mide tüpü meydana getirilir. İnce bağırsağın bir kısmı devre dışı bırakıldıktan sonra yeniden oluşturulan bağlantının ince bağırsağa bağlantısı yapılır. Ameliyatta tek bir mide bağırsak bağlantısının oluşturulması yağlar üzerinde son derece önemli etki sağlar. 

Mini gastrik bypass ameliyatı diğer obezite cerrahisi prosedürlerinde olduğu gibi laparoskopik yöntemle güvenli, kolay ve sağlıklı bir şekilde yapılabilir. Mini gastrik bypass ameliyatı hastalara istenilen kilo veriminin sağlanması amacıyla uygulanır.

Mini Gastrik Bypass Ameliyatı Kimlere Yapılır?

Mini gastrik bypass ameliyatı uygun hastalara uygulandığı takdirde etkili sonuçlar alınması mümkündür. Mini gastrik bypass ameliyatına uygun olan hastalar genellikle klasik gastrik bypass ameliyatına uygun hastalarla aynı özelliklere sahiptir. Mini gastrik bypass ameliyatı 18 ila 65 yaş aralığında, vücut kitle indeksi 35 ve üzeri olan, daha önce denediği kilo verme süreçleri başarısız olan, ameliyat olmasına ve anestezi almasına engel sorunu olmayan kişilere uygulanabilir.

Mini gastrik bypass ameliyatına uygunluğu belirlenen hastalar dışında özel nedenlerle doktor tarafından uygun görülen hastalara da mini gastrik bypass ameliyatı yapılması gündeme gelebilir. Bu operasyona uygunluk kararı verilmesi için uzman hekimlerin görüşleri ve istenilen tetkiklerin eksiksiz bir şekilde yapılması çok önemlidir. Obezite ile mücadelede başarılı sonuçlar alınabilen etkili bir operasyon olduğu için kilolarına bağlı farklı sağlık sorunları olan kişilere uygulanması mümkündür.

Mini Gastrik Bypass Ameliyatı Kimlere Yapılmaz?

Mini gastrik bypass ameliyatı kararı verilmeden önce hastalar detaylı bir şekilde muayene edilmeli ve gerekli tetkikler yapılmalıdır. Böylece her hasta için uygunluk belirlenebilir ve doğru operasyon uygun şekilde gerçekleştirilebilir. Mini gastrik bypass ameliyatı psikiyatrik hastalıkları olan, ciddi düzeyde hormon bozukluğu bulunan, madde bağımlısı olan, anestezi alamayan, gebelik planlayan ve kanser hastalığı bulunan kişilere uygulanamaz. 

Mini gastrik bypass ameliyatı adayı hastalar sağlık durumları ile ilgili her tür detayı doktorları ile paylaşmalıdır. Herhangi bir sağlık sorunu nedeniyle tedavi gören kişiler, tedavilerinin tamamlanmasının ardından doktorlarının uygun görmesi halinde ameliyat olabilirler. Ameliyatın uygun olmayan hastalara uygulanması halinde operasyon sürecinin başarısız bir şekilde tamamlanmasının yanı sıra farklı risklerin ortaya çıkması da söz konusu olabilmektedir.

Mini Gastrik Bypass Ameliyatı Sonrası Neler Dikkat Edilmeli?

Mini gastrik bypass ameliyatından sonra hızlı ve sağlıklı bir iyileşme süreci yaşanması için kontroller aksatılmamalıdır. Özellikle ameliyatı izleyen ilk 10 gün içinde hastanın kontrole çağrılması ameliyatla ilgili olarak yaşanabilecek sorunlara erken müdahale edilmesi imkanını sağlayabilir.

Hastalar herhangi bir sorun yaşanmadığı takdirde 3-4 gün hastanede kalabilirler. İlk 2 gün yemeğe izin verilmemekle birlikte aşama aşama yeme işlemine geçilmesi gerekir. 3. gün genellikle sulu gıda sonrası püre şeklinde beslenme yapılabilir. Kan pıhtısının oluşmaması ve ağrının önlenmesi için hastaya, hastanede kalış süresi boyunca ağrı kesici verilir. Hastane çıkışından sonraki süreçte kontrollerin aksatılmadan tamamlanması gerekir. Uzman hekimler tarafından önerilen vitamin ve mineraller eksiksiz bir şekilde kullanılmalıdır. Operasyondan sonra ilk 3 ay vücut direnci açısından çok önemlidir. Bu yüzden doktor önerilerine birebir uyulmalıdır.

Hastaların mini gastrik bypass ameliyatından sonra sağlıklı ve düzenli bir beslenme programı uygulamaları çok önemlidir. Bu sayede ameliyat sonrası verilen kilolar geri alınmayacak ve süreçler sağlıklı bir şekilde tamamlanacaktır. Klasik yöntemlerden ziyade daha uzun süreli bir operasyon olmasına karşın kapalı yöntemle uygulandığından sıklıkla tercih edilir.

Mini Gastrik Bypass Ameliyatının Avantajları Nelerdir?

Mini gastrik bypass ameliyatı klasik operasyonlara göre son derece kolay ve güvenli bir bariatrik cerrahi prosedürüdür. Tüp mide operasyonlarına göre kilo vermeye etkisi çok daha fazla ve eriye dönüşümü olan bir operasyon olmasının yanı sıra riski daha az olmaktadır.

Mini gastrik bypass ameliyatı yeme kısıtlaması ve emilim bozukluğu sağlayan bir prosedür olup avantajları nedeniyle sık tercih edilir. Kapalı bir şekilde gerçekleştiği için hastalar ameliyat korusu yaşamazlar. Komplikasyonları ve riskleri kısa vadeli çözüme kavuşturulabilir. Bu sayede uzun vadeli sorunlar yaşanması pek söz konusu olmaz. 

Her gerçekleştirilen operasyonda olduğu gibi mini gastrik bypass ameliyatının da çeşitli dezavantajları vardır. Hastalar ameliyatın dezavantajları hakkında ameliyattan önce detaylı olarak bilgilendirilmelidir. Hastalar olası dezavantajları bilmeli ve bunları değerlendirerek operasyon kararı almalıdır. Hastanede kalış süresi diğer operasyonlara göre daha uzun olduğu gibi operasyondan sonra mutlaka vitamin ve mineral takviyesi alınmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir