Obezite cerrahisi

Gastrik Bypass Ameliyatı

General Surgery nedir?

What is the Weight Loss, Lorem ipsum dolar, What is the Weight Loss, Lorem ipsum dolar, What is the Weight Loss

General Surgery tedavisi

What is the Weight Loss, Lorem ipsum dolar, What is the Weight Loss, Lorem ipsum dolar, What is the Weight Loss

General Surgery hazırlık

What is the Weight Loss, Lorem ipsum dolar, What is the Weight Loss, Lorem ipsum dolar, What is the Weight Loss

İçindekiler

Gastrik Bypass Nedir ?

Gastrik bypass obezite oranı 40 üzerinde olan ve ameliayatı engelleyecek rahatsızlıkları olmayan kişilere yapılan bir zayıflama ameliyatıdır. Bu ameliyat ile birlikte kişinin vücuduna aldığı kalorinin azaltılması amaçlanmaktadır.

 

Gastrik bypass ameliyatı temel olarak midenin büyük bir bölümünün bypass edilmesini içermektedir. Bu işlemle küçük hacimli bir mide hazırlanır ve bu kısım ince bağırsaklara dikilir. Bu ameliyat genel obezite cerrahisinde sıklıkla kullanılan bir yöntemdir. Amaç tüm obezite cerrahilerinde olduğu gibi midenin küçültülüp, bağırsakların bir bölümünün devre dışı bırakılarak tüketilen gıdaların bir kısmının emilmeden vücuttan atılmasını sağlamaktır.  Bu sayede hastalar hem daha az gıda tüketerek tokluk hissine erişmiş olur, hem de tükettikleri gıdaların sadece bir kısmı emilir. Bu da kilo alımına engel olur.

 

Gastrik baypas, midenin tepesinde küçük bir kese oluşturmak için cerrahi işlemlerin kullanıldığı bir operasyondur. Kese daha sonra ince bağırsağınıza bağlanır ve midenin geri kalanı kalıntı kısmı olarak kullanılır.  Bu, kendinizi tok hissetmeniz için daha az yiyecek gerektirdiği ve yediğiniz yiyeceklerden daha az kalori emeceğiniz anlamına gelir.

Gastrik Bypass Nasıl Yapılır?

Gastrik bypass ameliyatı, midenin büyük bir kısmı alınarak yapılır. Bu ameliyat ile birlikte mide küçültülmektedir

 

Bu ameliyat, genel anestezi altında gerçekleştirilmektedir. Gastrik bypass ameliyatı 2 önemli kısımdan oluşmaktadır: İlk adımda mide küçültülmektedir. Cerrah, mideyi küçük bir üst bölüme ve daha büyük bir alt bölüme ayırmak için işlem gerçekleştirir. Midenin üst kısmı (kese olarak adlandırılır), yediğiniz yiyeceklerin gideceği yerdir. Kese yaklaşık olarak bir ceviz büyüklüğündedir. Bundan dolayı daha az yemek yer ve kilo verirsiniz.

 

İkinci adım ise bypass aşamasıdır. Cerrah, ince bağırsağın küçük bir bölümünü kesedeki küçük bir deliğe bağlar. Tüketilen gıdalar keseden bu yeni açıklığa ve ince bağırsağa gitmektedir. Sonuç olarak, vücut daha az gıda emeceğini için alacağı kalori de az olacaktır.

 

Gastrik baypas iki şekilde yapılabilir. Açık ameliyat yöntemiyle cerrah kişinin karnını açmak için büyük bir cerrahi kesi yapar. Baypas, mide, ince bağırsak ve diğer organlar üzerinde çalışılarak yapılır.

 

Bu ameliyatı yapmanın bir başka yolu da laparoskop adı verilen küçük bir kamera kullanmaktır. Bu kamera hastanın karnına yerleştirilir. Ameliyata laparoskopi denir. Bu kamera, cerrahın karnın içini görmesini sağlar.

 

Bu ameliyatta:

Cerrah, hastanın karnında 4 ila 6 küçük kesi yapar. Ameliyatı gerçekleştirmek için gerekli olan aletler bu kesiklerden içeri sokulur. Kamera, ameliyathanedeki bir video monitörüne bağlanır. Bu, cerrahın ameliyatı yaparken hastanın karnının içini görmesini sağlar.Laparoskopinin açık cerrahiye göre avantajları şu şekildedir:

  • Kısa süreli yatış, hızlı iyileşme
  • Daha küçük yara izleri
  • Daha az acı

Ameliyat Sonrasında Nelere Dikkat Edilmelidir?

Ameliyat sonrasında kişi, doktorun verdiği beslenme ve kontrol planına mutlaka uymalıdır. Ameliyat ne kadar önemliyse ameliyat sonrası da o kadar önemlidir. 

Operasyon sonrasında hasta taburcu edildikten sonra doktor kontrollerini ihmal etmemeli ve verildiyse ilaçlarını kullanmalıdır. Bununla beraber beslenme planına kesinlikle uyum sağlamak durumundadır. Kısacası bu ameliyattan sonra yeni bir yaşam tarzı ve sağlıklı beslenme alışkanlığı edinmek çok önemlidir.

 

Hasta ameliyat sonrasında çok az gıda tüketerek doyduğunu fark edecektir. Fakat operasyon sonrasında vitamin ve mineral kaybı olmaması adına doktorun önerileri dikkate alınmalıdır.

General Surgery FAQ

Our hospital was founded on a better model of care – one designed around patients’ needs that provides a higher level of quality and service affordably. We do this through innovative design, excellent customer service, and the efficient use of technology.

Our entire team believes in building trust-based partnerships with our patients. Rather than simply writing a prescription and sending you on your way, your primary care provider (PCP) will collaborate with you as your long-term health care advocate, help you manage your health issues and navigate complex decisions, and empower you with the knowledge and guidance you need to make positive changes. We use diagnostic tests appropriately, wary of the risk of overdiagnosis, and strive to ensure that follow-up plans are clearly understood.

Moreover, we’re focused on caring for you in a holistic manner – taking all aspects of your health and lifestyle into consideration. To help you restore and maintain optimal health, we’ve made some specialty services available to you on-site at select locations. As we grow, we’ll continue to add more services to make our care as comprehensive and effective as possible.

Your PCP at One Medical is your first point of contact for your health care needs, bringing you the peace of mind that comes from having a trusted advisor in your corner. But should you ever require a specialty consultation or hospitalization, we’ll help you make the best possible choice, and we’ll ensure a well-coordinated referral.

One Medical works with nearly all of the hospitals in the area, allowing you to go to the hospital of your choice, and we can help coordinate care as needed. If you see one of our providers and need to see a specialist for a follow up at a hospital, we can provide the referral and help coordinate the logistics. If you end up at a hospital for another reason, we can help you have all your medical records transferred , so your provider will be able to review your stay and test results and help with any needed follow up.

Our primary care providers can address a wide range of urgent and acute concerns. Because we offer same-day appointment availability and 24/7 access to our clinical team, we are a great option for urgent needs. If you have a concern after-hours or are unsure whether you should go straight to an urgent care facility or the nearest emergency room, please call our office to be connected with our team.

The term primary care refers to the kind of medical care you need first — before you get sick, before you need to see a specialist, before you need to go to a hospital. With an emphasis on family practice and internal medicine, as your primary care providers we  will address your essential health needs by:

Focusing on prevention and screening

Working closely with you to plan for your health

Acting as a hub for medical information with a comprehensive, accurate and secure repository for your records

Coordinating your tests, treatments, specialist visits and hospitalizations

Providing plain-spoken guidance, insight and advice

Offering cost-effective solutions to better manage medical expenses

From preventive medicine to holistic integrative care to home remedies, we leverage the latest medical research, our collective experience and feedback from you to keep you healthy—whether you’re already in good health, suffering from a minor cold or experiencing a life-changing illness.

Above all, primary care providers offer continuity. In your quest to become and remain as healthy as possible, we are your partners for the long term.

We believe primary care should be the first stop in your healthcare journey; it’s where you turn for guidance and support before you get sick, before you see a specialist, and before you need to seek hospital care. Our providers combine excellent customer service with an efficient use of technology to deliver high-quality, affordable service that’s designed to fit your unique needs.

As your  primary care providers (PCPs), we take your well-being seriously. With an emphasis on family practice and internal medicine, we address all your essential health needs by:

Making prevention and wellness a priority
Collaborating with you to customize the best plan that suits your individual needs and goals
Providing a comprehensive, accurate, and secure repository for all your medical information
Seamlessly coordinating your care, including tests, treatments, specialist visits, and hospitalizations
Providing easy-to-understand, accessible advice, guidance, and insight
Offering cost-effective options that empower you to prioritize your health
We leverage the latest medical research and cutting-edge technology to offer the most comprehensive primary care available. We draw upon our team’s extensive collective experience and your personal feedback to create a truly one-of-a-kind primary care experience. From preventive medicine to integrative care, we have the tools to keep you feeling your best — whether you’re already in good health, suffering from a minor cold, or facing a life-changing illness. Our primary care providers are your partners in cultivating and maintaining long-term health.

General Surgery

General Surgery Before