Kısıtlayıcı ve emilim bozukluğuna yol açıcı özelliklere sahip kombine bir prosedür olan gastrik bypass obezite cerrahisinde en sık uygulanan yöntemlerin başında gelir. Gastrik bypass ameliyatı kapsamında mide küçük bir kese halinde kalacak kadar küçültülür, küçültülen mideye ince bağırsağın belirli bir segmentinden alınıp yukarı bağlantı yapılarak oluşturulur. Tüp mide ameliyatındaki midenin geri kalanının çıkarılması durumu gastrik bypass ameliyatında söz konusu değildir. Bununla birlikte mideye besin girişi de olmaz. Bunun sonucunda midenin kalan kısmından besinlerin sindirimi ve emilimi için mide sularının ve enzimlerinin üretimi devam eder.

Bu sayede gastrik bypass ameliyatından sonra hastalar mideleri küçüldüğü için daha az yemek yer ve daha az kalori alır. Aynı zamanda küçük mideden doğrudan ince bağırsağa geçiş sağlandığından tüketilen yüksek kalorili gıdaların emilimi azaltılarak kilo kaybı sağlanır. Diğer bir deyişle gastrik bypass ameliyatı iki farklı mekanizma ile obezite sorunlarına etki ederek kilo kaybına yardımcı olur.

Cerrahi bir işlem olan gastrik bypass hastanın mide ve ince bağırsak büyüklüğünü azaltır, bağırsak fonksiyonlarında değişiklik yapar. Bu sayede besin ve kalori emilimini azaltır, gıda alımını kısıtlar. Gastrik bypass ameliyatı midenin küçültülmesini ve besinlerin bağırsaklarda katettiği yolu azaltarak emilim oranının düşürülmesini sağlar.

Gastrik Bypass Ameliyatı Neden Yapılır?

Mide hacminin küçültülmesi ve yağ emiliminin azaltılması amacıyla uygulanan gastrik bypass ameliyatı sayesinde obezite kaynaklı diyabet gibi rahatsızlıkların önlenmesi mümkündür. Gastrik bypass ameliyatı morbid obezite hastaları için uygulanabilecek en etkili tedavi yöntemlerinden biridir. Bunun nedeni gastrik bypass ameliyatının kalıcı kilo kaybı sağlanma noktasında etkili bir prosedür olmasıdır.

Gastrik bypass ameliyatı ile hastaların mide ve bağırsak yapıları değiştirilir. Elde edilen değişim sayesinde hastalar ameliyattan sonra daha çabuk doyar ve daha verimli bir şekilde kalori yakmaya başlar. Bu nedenle hızlı bir şekilde kilo vermesi sağlık açısından gereklilik haline gelen hastalar için son derece etkili bir prosedür haline gelir.

Gastrik Bypass Ameliyatından Sonra Nelere Dikkat Edilmeli?

Gastrik bypass ameliyatından sonra hastaların beslenme konusunda doktorlarının talimatlarını eksiksiz bir şekilde yerine getirmesi çok önemlidir. Aksi halde operasyonun istenilen sonucu sağlamaması başta olmak üzere pek çok ciddi sorunlarla karşı karşıya kalınabilir.

Gastrik bypass ameliyatı olan hastalar ameliyattan sonra kademeli olarak sıvı gıda, püre gıda ve katı gıda beslenmesine geçerler. Hastaların püre beslenme programına başlayabilmesi için ortalama 1 aya ihtiyaç duyulur. Gastrik bypass ameliyatı yapılan hastalar özellikle ameliyattan sonraki ilk yıl önemli ölçüde kilo kaybederler. Ameliyattan beş yıl sonra midedeki genişleme nedeniyle bazı hastalarda düzeltme ameliyatına ihtiyaç duyulması söz konusu olabilmektedir.

Gastrik bypass ameliyatından sonra hastaların ömür boyu vitamin takviyesi alması gerekliliği söz konusu olabilir. Hastaların bu olasılığı göz önünde bulundurması ve ameliyat konusundaki kararlarını tüm bu etkenleri değerlendirerek vermesi gerekir.

Gastrik Bypass Kimler İçin Uygundur?

Gastrik bypass ameliyatı obezite ve obeziteyle ilgili diğer sağlık sorunları bulunan hastalara uygulanan etkili bir cerrahi prosedürdür. Mide bölümünün küçültülmesini ve mideyle ince bağırsağın birleştirilmesini içeren prosedürün amacı hastanın tükettiği gıda miktarının azaltılması ve kilo kaybının sağlanmasıdır.

Gastrik bypass obeziteye bağlı olarak aşısı kilosu olan, diğer kilo verme yöntemlerini denemesine karşın başarısız olan hastalara uygulanabilir. Ameliyatla birlikte önemli ölçüde kilo kaybı sağlaması beklenen ve obeziteyle ilişkili sağlık sorunları yaşayan hastalar gastrik bypass ameliyatı için adaydırlar.

Gastrik bypass cerrahisinin uygulanması için hastanın vücut kitle indeksi çok önemli olmakla birlikte obezite sorunu yaşayan herkese uygulanamaz. Gastrik bypass ameliyatı uygulama kararı verilirken hastanın genel sağlık durumu, ameliyat riskleri, elde edilmek istenilen sonuç ve daha pek çok farklı etken değerlendirmeye alınır.

Gastrik bypass ameliyatı yapılacak olan hastaların kalp – damar sağlığının iyi olması önemlidir. Solunum bozukluğu bulunan hastalar açısından anestezi uygulaması riskli olabileceğinden ameliyat kararı titiz değerlendirmeler sonucunda verilmelidir.

Bariatrik cerrahi prosedürleri endokrin sistem bozuklukları gibi hastalıkların tedavisinde kullanılan bir cerrahi olduğu için diyabet hastalarına gastrik bypass ameliyatı uygulanmasında engel oktur. Ancak operasyon kararı yapılan değerlendirmelerden sonra her hasta özelinde verilmelidir.

Gastrik Bypass Ameliyatının Avantajları Nelerdir?

Gastrik bypass ameliyatı uygulanan hastalar genel sağlıklarını ve yaşam kalitelerini iyileştirebilecek önemli miktarda kilo verebilirler. Mide kapasitesi küçülüp bağırsak emilimi bir miktar bozulduğundan hastalar daha hızlı doyar. Besinlerdeki kalorileri yaklaşık %30 eksik aldıklarından zayıflama süreleri kısalır.

Ayrıca gastrik bypass ameliyatı hipertansiyon, tip 2 diyabet ve uyku apnesi gibi çeşitli sağlık durumlarının iyileştirilmesinde ya da çözümlenmesinde etkili olma özelliğine sahiptir. Gastrik bypass ameliyatıyla Ghrelin yani açlık hormonunun üretildiği fundus bölgesi mideden bloke edildiği için iştahı azalan hastalar daha az acıkırlar.

Ameliyat laparoskopik yöntem kullanılarak yapılabildiği için yara iyileşme hızı çok daha fazla olur. Ağrı daha az olur ve hastanede kalma süresi normal şartlar altında kısadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir