DİŞ TEDAVİLERİ

All On 4 Tedavisi

All On 4 Tedavisi Nedir?

All On Four tedavisi; hiç dişi olmayan ya da dişsiz kalma olasılığı yüksek hastalara uygulanan dental implant üstü diş protezidir. Sadece 4 adet implant kullanılan bu yöntemde birden fazla seansa gerek yoktur. Aynı gün içerisinde hem implant hem de diş protezi yerleştirilebilmektedir. Diş hekimliği cerrahisi olup ek cerrahi aşamalara ihtiyaç duyulmadan işlem tamamlanır. Bu teknikte sinüs yükseltme ameliyatına da lüzum kalmamaktadır. Her hastaya özel olarak planlanmakta olup klasik dental implantların üzerine takılabilen sabit diş protezlerine nazaran uygulamada daha kolay olabilmektedir. Temizlik ve bakım kriterleri de oldukça kolay olan all on 4 tedavisiyle hareketli tipte geliştirilmiş diş protezi kullanamayan hastalar çok memnundurlar. Bunun yanı sıra diş protezlerine karşı bulantı refleksleri bulunan bireylere de uygulanabilmektedir. Kemik ilavesi dahil hiçbir ek prosedüre ihtiyaç kalmamaktadır. Tasarım açısından tam diş damaklıklara göre oldukça farklı olarak dizayn edilmiştir.

İçindekiler

All On 4 Tedavisi Nasıl Yapılır?

Hastanın gerekli klinik ve radyolojik bulguları araştırılarak muayenesi gerçekleştirilir. Tomografi destekli ölçümler alınarak hastaya has ölçümleme teknolojisi kullanılır. All On Four Tedavisi yapılacak hastaya yapılan uygulamalar iki ayrı adımdan meydana gelmektedir. İlk adımda cerrahi müdahale, ikinci adımda ise protez aşamaları mevcuttur. Planlanan tedavi gününde hastaya 4 adet implant takılır. Yerleştirilen dört implanttan ikisi ön çene kemiğine, ikisi de arka çeneye takılmaktadır. Bazı durumlarda hastaya 4 yerine 6 adet implant yerleştirilmektedir. Ön çenede kemiğin en dayanıklı olduğu bölgeye iki adet implant takılırken 90 derecelik açı tercih edilir. Arka kısma yerleştirilen iki adet implantlar ise 45 derecelik açıya sahiptir. Bunun nedeni ise maksimum dayanıklılık olanağından mümkün mertebe faydalanabilmektir.


İmplantların uygun açıyla yerleştirilmesinin ardından implantların üstüne köprü ya da kronlar takılmaktadır. All On 4 tedavisinden önce, hastadan hastaya değişen boyutlara sahip geçici protezler hazır edilmekte olup bu protezler implant yerleştirme adımından sonra kullanılmaktadır. Geçici protezleri üç ay kullanan hastaya kalıcı türdeki diş protezleri yerleştirilmektedir. Kalıcı diş protezlerinin takılacağı üç aylık dönemde doktorunuzun belirteceği beslenme türlerine göre tüketim yapmalısınız. 3 aylık dönemin ardından daimi diş protezlerinden sonra dilediğiniz gibi gıda tüketmeye devam edebilirsiniz. İşlemden sonra birkaç gün süren ağrılar olacaktır. Söz konusu ağrıları gidermek için reçete edilen ağrı kesicileri kullanmanız yeterli olacaktır. All on four tedavisinde sık sık kontrole ve bakıma gerek yoktur. Düzenli bakımlarda kullanım ömrü uzayacaktır. Lakin kanıtlanmış ömrü alt çenede 10 sene olarak kayıtlara geçmiş olup alt çenedeki ömrü ise 5 yıldır.

KALİTE BELGELERİMİZ